Author Topic: Rijecni brodovi - opcenito  (Read 395151 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Rijecni brodovi - opcenito
« on: 12/February/2008 »
Evo ovdje mozete pisati o zaposljavanju na rijecne brodove.

Razlika izmedju kruzera i rijecnih brodova je povelika, pa shodno tome i posebna tema.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

zarkov

  • Guest
Odg: Rije?ni brodovi - op?enito
« Reply #1 on: 14/February/2008 »
Amadeus/AMA Waterways
http://www.amawaterways.com/



Ships:
ms Amacello
ms Amadagio
ms Amadante
ms Amadouro
ms Amalegro
ms Amalyra
ms Swiss Pearl
ms Tolstoy

Our mission is to deliver an exceptional vacation experience and everlasting memories onboard the MS AMADANTE, MS AMACELLO, MS AMALEGRO and MS AMADAGIO, the top four river cruise ships in Europe.
Your vacation is important to us. We do our best to provide superior service to ensure your river cruise experience is a pleasurable one. We continuously strengthen our cruise programs and enriching activities in more than 70 ports of call throughout Europe and Russia to ensure you have a well rounded cultural experience.
Our staff is a smorgasbord of nationalities, which the majority is Hungarian and Slovakian, but you will also meet many Austrians, Bulgarians, Croatians, Dutch, Germans, Portuguese, Romanians and Swiss employees. However, the common language spoken onboard is English.
Your cruise package offers a full program of daily included shore excursions, as well as various entertainments and educational options. Another great aspect of river cruising is that you can simply relax onboard and let the wonderful scenery pass by.
Our four ships feature state-of-the-art public areas with great art work, new amenities and services, exquisitely decorated staterooms and gourmet dining, all of which provide an unparalleled cruise vacation. Amadeus Waterways is becoming synonymous with luxurious cruising.


Avalon Waterways
http://www.avalonwaterways.com/



Ships:
Affinity
Artistry
Creativity
La Pinta
M/V Santa Cruz
Poetry
Royal Lotus
Scenery
Tapestry
Tranquility
Victoria Anna
Victoria Jenna

From the world's youngest river cruise fleet to the sleek, contemporary ship design and state-of-the-art technology, Avalon leads the way in modern river and small-ship cruising. Travelers enjoy spacious staterooms offering incredible views, engaging on-ship activities, and insightful Local Guides backed by 80 years of experience.


Uniworld
http://www.uniworld.com/



Ships:
Douro Queen
Giselle
Litvinov
Miriam
Prince Abbas
River Ambassador
River Baroness
River Beatrice
River Countess
River Duchess
River Empress
River Princess
River Queen
River Royale
Victoria Jenna

As today's international river cruise leader, the Uniworld cruise line offers more destinations, itineraries, and ships than any other river cruise company. And, when you take into account our exclusive packages that include everything from airfare and accommodations to meals and shore excursions, you have a travel experience that is unparalleled in both value and convenience.
Geared towards the experienced traveler, Uniworld cruises take you beyond the typical tourist sites. You'll find knowledgeable, English-speaking guides and staff on every tour, plus something else, American-style amenities, accommodations and cuisine. Our cruises are also famous for their sociable, friendly atmospheres. So be prepared to meet some new friends and create lifetime memories.
Perhaps that's why we consistently win awards and high ratings from our customers. We invite you to explore the Uniworld Advantage today.


Imperial Travel
http://www.cruisebyriver.com/



Ships:
MS Chekhov
MS Furmanov
MS Glushkov
MS Marshal Koshevoy
MS Novikov Priboy
MS River Princess
MS River Voyager
MS Sholokhov
MS T Shevchenko

Imperial Travel is an expert team of travel professional that has approximately 20 years of experience and specializes in Russian River cruises. Our programs include the best available ships on the European river waterways, exciting itineraries, and highly professional crew of cruise staff members. The magnificent beauty of Russian nature, thousand years of history, rich cultural traditions and hospitable way of life are the very reasons why these destinations attract millions of tourists from around the world. Let the Imperial Travel cruise line take you there.


Viking River
http://www.vikingrivers.com/



Ships:
Viking Burgundy
Viking Century Sky
Viking Century Sun
Viking Danube
Viking Europe
Viking Fontane
Viking Helvetia
Viking Kirov
Viking Legend
Viking Neptune
Viking Pakhomov
Viking Pride
Viking Schumann
Viking Seine
Viking Sky
Viking Spirit
Viking Sun
Viking Surkov

Viking River Cruises itineraries journey along the rivers of Europe and Russia, allowing you to explore fascinating destinations up close and in comfort. All-inclusive vacation packages include roundtrip transatlantic air, cruises, shore excursions with English-speaking guides, deluxe river view cabins and gourmet meals.
Better than an ocean cruise or bus tour, our river cruises show you the best of Europe from the large cosmopolitan cities to small quaint villages.
So come aboard, unpack just once, and see it all. Spend your time exploring Europe, not getting to it, and enjoy the best of Europe with Viking River Cruises line.


http://www.youtube.com/watch?v=4lMdp1SG7Nw

Ovo je snimio Milos, sin mojeg agenta

Offline mihajlo021

  • Registered
  • *
  • Posts: 360
  • le padre mihajlo---MS Avalon Tranquility
    • View Profile
Odg: Rije?ni brodovi - op?enito
« Reply #2 on: 20/February/2008 »
tako je http://www.tatramarine.sk/  :-))))' ako nekom pomaze ili zna slovacki bilo bi korisno
na glupa pitanja neodgovaram !!!

Offline bluedolphin

  • Registered
  • *
  • Posts: 21
    • View Profile

COOkie

  • Guest
Odg: Rije?ni brodovi - op?enito
« Reply #4 on: 01/March/2008 »
Evo ljudi da se pohvalim prosao sam interview sa Grand Circle-om,cekam poziv iz Employmenta za potpisivanje ugovora.
Primljen sam na poziciji "Pastry",malo je drugacija prica nego na prekookeanskim brodovima,ali nadam se da ce mi biti dobra pozadina za prekookeanski brod. :pop:

Bllizard

  • Guest
Odg: Rije?ni brodovi - op?enito
« Reply #5 on: 01/March/2008 »
a jesi li imao prethodnog iskustva kao pastry,meni je u EP-u receno da na recne brodove salju samo ljude sa prethodnim iskustvom na brodu??
Cestitam na poslu

Offline mihajlo021

  • Registered
  • *
  • Posts: 360
  • le padre mihajlo---MS Avalon Tranquility
    • View Profile
Odg: Rije?ni brodovi - op?enito
« Reply #6 on: 01/March/2008 »
a jesi li imao prethodnog iskustva kao pastry,meni je u EP-u receno da na recne brodove salju samo ljude sa prethodnim iskustvom na brodu??Cestitam na poslu :-))))' :-))))'


mogu i ljudi koji nemaju predhodno iskustvo.... nije tacno....
na glupa pitanja neodgovaram !!!

COOkie

  • Guest
Odg: Rije?ni brodovi - op?enito
« Reply #7 on: 03/March/2008 »
Ovako:
Radi se od prilike oko 10-ak sati u proseku,znaci mozes da radis jedan dan 5 sati,a drugi dan 14 sati...zavisi od obima posla naravno...Gosti su sve Amerikanci penzioneri,jer je sama kompanija u nekoj asocijaciji penzionera...ja sam primljen na relaciji Amsterdam-Crno more,tacno je to da se pomaze na grugim pozicijama ali to je mizerno samo po potrebi cak se i ne oseti to,znaci nije strasno,to jest ako ti pomognes nekom pomoc ce ti biti uzvracena....prosek plata je oko 800 e   s tim sto se baksis deli na celu posadu koju cini 50 ljudi na jednake delove,sto od prilike izadje 500-800 e,deli se na nedeljnom nivou,znaci mesecno si dobar oko 1200-1300-1400 e...3 meseca se radi pa 15 dana slobodan,mozes da iskoristis odmor a i ne moras pa ti se ugovor umanjuje...sluzi se oko 130 gostiju... !
Nije istina da treba da imas iskustvo prethodno na brodu, plate su svima priblizne nije velika razlika izmedju radnika u platama,pricam za osoblje koje nema neku veliku funkciju...KUHINJA-oko 15-ak zaposlenih znam da ima 1 Pastry chef,oko 8 cook's,1 executive,ostalo pomocnici...
Na primer imam 24 godine,6 god. iskustva kao poslasticar u 2 hotela i 3 restorana od toga u 1 restoranu ovom poslednjem kao Pastry supervisior ukljucujuci i cold galley,engleski solidan dovoljan za sporazumevanje ali dovoljno poznavanje terminologije u kuhinji...na interview bitno je pricati da si brz,team worker, interesovanje oko same kompanije i naravno dovoljno poznavanje svog posla...
To je sve cega sam se setio u trenutku,pa kome je jos nesto ne poznato neka pita...
Hvala   !

mivesca

  • Guest
Odg: Rije?ni brodovi - op?enito
« Reply #8 on: 03/March/2008 »
Upravo mi je Sinisa iz Zagreba rekao da je za recne sad problem posto u Srbiji sad ne radi nemacka ambasada,zbog sengen vize,i da na celom brodu radi samo jedan bar-waiter,i da vec imaju spremljenu ekipu za odlazak,sledeci polazak tek u 7-8 mesecu

Offline big mama

  • Registered
  • *
  • Posts: 30
    • View Profile
Odg: Rije?ni brodovi - op?enito
« Reply #9 on: 03/March/2008 »
posto u Srbiji sad ne radi nemacka ambasada,zbog sengen vize

Pocinje  5 og da radi !  http://www.belgrad.diplo.de/Vertretung/belgrad/sr/Startseite.html

,i da vec imaju spremljenu ekipu za odlazak,sledeci polazak tek u 7-8 mesecu

Tako kasno ??? Steta... -()-

Offline leteci hrelja

  • Registered
  • *
  • Posts: 11
    • View Profile
Odg: Rije?ni brodovi - op?enito
« Reply #10 on: 04/March/2008 »
  
  ewo i ja da se javim napokon, nije me dugo bilo cekao sam odgovor iz scylle mesec dana,....i....stigao je napokon-
primljen sam na poziciju mornara, koju sam i trazio na intervjuu

e sad treba da se ide u regensburg po tu brodarsku knjizicu a za sve to mi treba sengenska viza itd
pa bih zamolio ekipu koja je takodje dobila posao na skili i vec ima potrebnu vizu da ostavi komentar o nemackoj ambasadi, dal je potrebno stajajati celu noc u redu...imajuci u vidu da ambasada nije radila 2 nedelje...

ps  hvala saski, sve je bilo kako smo se dogovorili i nadam se da ce biti tako dok se ne ukrcam  :D

mmm  zaboravih najvaznije, ako neko nesto zna o poziciji mornara na recnim brodovima (radni sati, duznosti, slobodno vreme u luci....)  ,
zamolio bih ga da ostavi post na tu temu, svaka informacija je korisna
  

Offline mihajlo021

  • Registered
  • *
  • Posts: 360
  • le padre mihajlo---MS Avalon Tranquility
    • View Profile
Odg: Rije?ni brodovi - op?enito
« Reply #11 on: 15/March/2008 »
 moj ugovor za recni koji propao zbog bisera koji su bili na velikom mitingu i nasim politicarima koji su uspeli da mi sjebu izlaz iz fuking Srbije puno hvala
na glupa pitanja neodgovaram !!!

reuf

  • Guest
Odg: Rije?ni brodovi - op?enito
« Reply #12 on: 21/March/2008 »
chief, naravno.zgrabi dok mozes. medjutim, nikako mi ne ide u glavu (ovdje na forumu ima oprecnih izjava) da na brod odem na odredjenu poziciju a da ne znam kako se odredjeni posao treba obavljati. ok, tamo se moze steci odredjena praksa (niko te ne moze vratiti ako se vidi da se trudis???) no sa odredjenom praksom moras i zaploviti.
sto to radi pomocni kuhar? sjecka povrce, cisti kuhinju i tome slicno...ali, ass/cook mora znati, kada chef de partie naznaci, kako da nareze npr. mrkvu ( a ona se da narezati na puno nacina)ako je to ovaj u jednoj, za kuhare svojstven nacin,francuskoj, engleskoj ili italijanskoj rijecju naznacio. a ja to jos uvijek ne znam. mozda grijesim pa me ispravite.

Offline Aleshenka

  • Registered
  • *
  • Posts: 24
    • View Profile
Odg: Rije?ni brodovi - op?enito
« Reply #13 on: 21/March/2008 »
chief, naravno.zgrabi dok mozes. medjutim, nikako mi ne ide u glavu (ovdje na forumu ima oprecnih izjava) da na brod odem na odredjenu poziciju a da ne znam kako se odredjeni posao treba obavljati. ok, tamo se moze steci odredjena praksa (niko te ne moze vratiti ako se vidi da se trudis???) no sa odredjenom praksom moras i zaploviti.
sto to radi pomocni kuhar? sjecka povrce, cisti kuhinju i tome slicno...ali, ass/cook mora znati, kada chef de partie naznaci, kako da nareze npr. mrkvu ( a ona se da narezati na puno nacina)ako je to ovaj u jednoj, za kuhare svojstven nacin,francuskoj, engleskoj ili italijanskoj rijecju naznacio. a ja to jos uvijek ne znam. mozda grijesim pa me ispravite.

Bez veze.Imao si tooooliku zelju da odes,poslo ti je to,unatoc svim preprekama za rukom i sad izvodis bijesne gliste.   =""

reuf

  • Guest
Odg: Rije?ni brodovi - op?enito
« Reply #14 on: 21/March/2008 »
chief, naravno.zgrabi dok mozes. medjutim, nikako mi ne ide u glavu (ovdje na forumu ima oprecnih izjava) da na brod odem na odredjenu poziciju a da ne znam kako se odredjeni posao treba obavljati. ok, tamo se moze steci odredjena praksa (niko te ne moze vratiti ako se vidi da se trudis???) no sa odredjenom praksom moras i zaploviti.
sto to radi pomocni kuhar? sjecka povrce, cisti kuhinju i tome slicno...ali, ass/cook mora znati, kada chef de partie naznaci, kako da nareze npr. mrkvu ( a ona se da narezati na puno nacina)ako je to ovaj u jednoj, za kuhare svojstven nacin,francuskoj, engleskoj ili italijanskoj rijecju naznacio. a ja to jos uvijek ne znam. mozda grijesim pa me ispravite.

Bez veze.Imao si tooooliku zelju da odes,poslo ti je to,unatoc svim preprekama za rukom i sad izvodis bijesne gliste.   =""

evo. tvog je misljenja i moja supruga a ja cu samo napisati "maybe baby...vidjecemo".